Skriešanas mācības privāto finanšu jomā

Sportiskās metaforas – spēle uz visu banku, skrējiens pēc miljona u.c. tiek izmantotas ne tikai sportā, bet arī biznesā, finanšu vadībā un akciju tirdzniecībā. Daudzas no īpašībām, kas nepieciešamas, lai sasniegtu teicamus sportiskos rezultātus un cīnītos par pirmajām vietā lieti noder arī skriešanā, sevišķi sprintā un maratonā. Lai arī distanču garums ievērojami atšķiras, tomēr stratēģijas, lai cīnītos par top pozīcijām ir ļoti līdzīgas. Pirmkkārt, nepieciešams izvirzīt ilgtermiņa mērķus un izstrādāt plānu. Otrkārt, stratēģija ir jāsadala sīkākos posmos, katrā no tiem strādājot atšķirīgi, taču vienlaikus paturot prātā lielo mērķi. Turpinājumā aplūkosim dažus ieteikumus, kas vienlīdz labi noderēs dzīvē, sportā, finansēs un biznesā.

Pievērs uzmanību detaļām

Viss, sākot no uztura, miega režīma, treniņu grafika un beidzot ar apaviem un apģērbu spēlē lomu cīņā par uzvaru. Gatavojoties sacensībām ir svarīgi izvērtēt visus faktorus un mainīgos, kam var būt būtiska vai pat tikai neliela ietekme, lai sasniegto labākos rezultātus. Reizēm izdodas uzvarēt ar lielu atrāvienu, citreiz atšķirības starp pirmo un desmito vietu nosaka tikai dažas sekundes simtdaļas. 

Līdzīgas šķietami nenozīmīgas detaļas var spēlēt būtisku lomu arī plānojot savas finanses, naudas ieguldīšanas stratēģiju vai aizņemšanās nosacījumus. 

Izmanto datus, lai uzlabotu sniegumu

2020. gadā vairs nevar paļauties tikai uz intuīciju un personīgām preferencēm. Labāku rezultātu sasniegšanai ir jāveic datu ievākšana un analīze. Informācija par sportisko sniegumu (ātrums, laiks distancē, treniņu garums), veselības datiem (pulsa ātrums, spēks, izturība, miega ilgums, asinsanalīzes, plaušu tilpums, kardiogramma) ir būtiska nozīme, plānojot treniņu grafiku un gatavojoties sacensībām. 

Finanšu jomā ir jāizvērtē dažādi finanšu piedāvājumi. Piemēram izvēloties kredītu (кредит) ir jāsalīdzina vairāki varianti. Uzmanība jāpievērš ne tikai gada procentu likmei un ikmēneša maksājumiem, bet arī kredītbrīvdienu nosacījumiem, soda naudu apmēram un citiem kritiski svarīgiem apstākļiem. 

Informācija par komersanta vai finanšu pakalpojumu sniedzēja vēsturisku darbību, t.sk. kreditoru atsauksmes palīdzēs pieņemt pārdomātākus lēmumus. 

Saglabā disciplīnu

Sportā, biznesā un finansēs labākos rezultātus vairumā gadījumu sasniedz uzcītīgākie, nevis talantīgākie. Patiešām izcili rezultāti rodas, ja talants tiek savienots ar augstām darba spējām un uzcītību. Sasniegt mērķi vai pirmo vietu starptautiska līmeņa sacensībās nav viegli. Daudzi sportisti trenējas gadiem, lai piedalītos vienās, izšķirošajās sacīkstēs. Ja viņi atslābst un pārtrauc trenēties, sasniegtais progress var ātri tikt zaudēts. Paturot prātā lielos mērķus un saglabājot augstu motivāciju, ir vieglāk izturēt pat tad, kada viss ir apnicis. 

Dzīvē un biznesā darbojas līdzīgas likumsakarības. Izglītības iegūšana, uzņēmuma attīstība, profesionālo prasmju attīstīšana un nostiprināšana prasa laiku. Pametot apmācības pusratā vai aizejot no darba nebūtisku sīkumu dēļ attīstība var apstāties. Arī aizņemoties naudu kredītā un pārtraucot maksāt pusratā rodas lielas problēmas. Sportā iegūtā uzcītība un spēja sevi disciplinēt lieti noder, lai pārvarētu šādus šķēršļus. 

Nebaidies izmainīt savus mērķus

Ir cilvēki, kas visu mūžu trenējas vienā sporta veidā un nespēj gūt labus rezultātus. Iespējams, viņi nemaz nenojauš vai nevēlas saprast, ka viņu ķermenis nav piemērots konkrētam sporta veidam. Tāpat kā vardes nevar lidot vai zivis kāpt kokos, arī mēs katrs fiziski esam piemēroti atšķirīgiem sporta veidiem. Lai arī maza auguma spēlētāji var piedalīties basketbolā, tomēr izcilus rezultātus sasniedz tikai gara auguma spēlētāji, kuriem ir būtiskas fiziskās priekšrocības. Ja saproti, ka mērķis ir izvēlēts nepareizi, nebaidies to mainīt. 

Finanšu pasaulē mēs mēdzam izvirzīt mērķus par uzkrājumu lielumu, pensijas apmēru, uzņēmuma attīstības mērķiem, taču ne vienmēr viss izdodas. Brīžos, kad plānam vajadzīga korekcija tā ir jāveic bez liekas kavēšanās un nožēlas. Ātrāk pieņemts lēmums nodrošina mazākus zaudējumus un ļauj ātrāk pārgrupēt spēkus jaunām virsotnēm. 

Sargies no viltus draugiem

Uzticēšanās citiem ir pozitīva īpašība, tomēr mūsdienās aizvien aktīvāk uzdarbojas dažādi krāpnieki. Tā vietā, lai mēģinātu piekrātpt cllvēkus tikai ar epastiem, aizvien biežāk saskaramies ar gadījumiem, kad krāpniecība notiek pa telefonu. Valsts uzraugošās institūcijas regulāri brīdina par krāpniekiem, kas cenšas izkrāpt privātu informāciju, piemēram, internetbankas pieejas datus.

Arī uzņēmējdarbībā un sportā ir dažādi konsultanti, kas vēlas dot padomus par to saņemot atalgojumu. Līdzīgi arī brīdiem, kad parādās pirmie lielie panākumi var parādīties dažādi draugi un draudziņi, kas vēlas gozēties slavas saulītē. Tiklīdz panākumi mazinās šie fani pazūd. Tas, vai viņi spēj nodarīt kādu kaitējumu laika vai naudas ziņā ir atkarīgas no katra indivīda. Skriešana palīdz pārdomāt prioritātes un notikumus, ātrāk nonākot pie pareiziem secinājumiem. 

About Author: