Cik izmaksā skriešana ?

Samērā plaši ir izplatīts uzskats, ka skriešana ir pats lētākais sporta veids. Viss, kas nepieciešams ir kurpes un apģērbs, ko tāpat jau visi valkā un lieto. Tā ir taisnība līdz brīdim, kad no “skriešanas parastās” tas tiek pārvērts par kaut ko īpašu. Pērkot speciālus apavus, apģērbu, gadžetus, t.sk. gps un viedtālruņa aplikācijas, kas ļauj sekot noskrietajai distancei, ātrumam, maršrutam izmaksas var strauji pieaugt. Pareizinot to ar daudziem mēnešiem vai gadiem izmaksas var sanākt diezgan iespaidīgas. Protams, tam nevajadzētu atturēt no skriet sākšanas, bet vajadzētu radīt vismaz zināmas pārdomas. Lielākas izmaksas galarezultātā veidosies tiem, kas skrien biežāk un garākas distances.

Skriešanas izmaksas

Pieņemsim, ka Jūs mainat skriešanas kurpes (botas) ik pēc 500 km un to iegādes ik reizi tērējat 50 eiro.

Izmaksas aktīvam skrējējam

Ja mēnesī noskrienat 250 km, tad botas būs jāmaina jau pēc diviem mēnešiem. Gada laikā Jūs apaviem iztērētu 300 eiro apaviem. Ja reizi divos mēnešos pērkat jaunu t kreklu un apakšbikses skriešanas vajadzībām, izlietojot tam 10 eiro, tad gada laikā izlietosiet 60 eiro. Orientējošās izmaksas par apģērbu un apaviem aktīvam skrējējam gada laikā = 360 eiro.

Protams, šie aprēķini ir tikai orientējoši, jo ir cilvēki, kas pērk botas par 300 eiro un ir, kas skrien ar vieniem apaviem 3000 km un maina tos tikai tad, kad tie patiesi jūk ārā. Tāpat ir cilvēki, kas pērk apavus lietotu preču veikalā, taču tas nav īpaši prātīgi, jo katri apavi pielāgojas lietotāja pēdas īpatnībām. Pirkt jaunus apavus lietotu preču veikalā gan ir ok un to var darīt.

Attiecībā uz dažādiem spectērpiem, pieres lukturīšiem, dzeršanas sistēmām, mugursomām, pulksteņiem, gps, pulsa mērītājiem, aplikācijām mēs sīkāk nelūkosimiems. Vērts tikai piebilst, ka to cena var svārstīties no dažiem desmitiem eiro, līdz vairāk kā 1000 eiro. To kādu inventāru iegādāties katrs nosaka pats. Daudzi iztiek bez tā visa, citi iet uz banku un mēģina dabūt aizdevumu. Ja tas neizdodas, iet meklēt, kuri sms krediti Latvijāi ir bez komisijas maksas vai piedāvā lielākas atlaides. Loģiski, ka pirkt šādas preces ar aizdevuma palīdzību ir neprāts, taču cilvēks ir sabiedriska būtne. Ja viņa draugiem, darba kolēģiem vai vienkārši skriešanas partneriem būs uber-puper inventārs, viņi var justies nelāgi, ja paši būs sliktāk apģērbti. Mūsu ieteikums – nepirkt nekādu spec, apģērbu vai dārgu inventāru līdz brīdim, kamēr neskriesiet vismaz 3 mēnešus. Iepirkties sporta vajadzībām kredītā ir vēl lielāks neprāts, jo sagrauj visu pozitīvo sajūtu, ko rada skriešanas brīvība. Nopērkot inventāru uz nomaksu, tiek panākts, ka galvā skriešanas laikā ienāk doma par to, cik tas viss maksā un, ka ir jāatmaksā aizdevums.

Izmaksas skrējējam iesācējam

Skrējējs iesācējs mēnesī parasti nenoskrien vairāk par 50 km. Ņemot vērā, ka tas ir sešas reizes mazāk nekā aktīvais skrējējs arī izmaksas par apģērbu un apaviem būs 6x mazākas. Iesācējs skriešanas inventāram izlietos ne vairāk par 60 eiro, pie nosacījuma, ka jau sākotnēji nepirks dārgus skriešanas apavus.  No otras puses, ir vērts atzīmēt, ka, ja plānojat pirkt jaunus skriešanas apavus, ir vērts pirkt labus un to cena var būt arī augstāka. Šobrīd pasaulē valda tendence atgriezties pie minimālisma, jo ir izpētīts, ka pārlieku bieza zole šķietami aizsargā pēdas, bet patiesībā izjauc ķermeņa dabīgo līdzsvara sistēmu. Ja pēdas nespēj sajust īstu slodzi un neziņo par to ķermenim, skriešana notiek nepareizi un rezultātā var viegli iedzīvoties traumās. Pērkot apavus jāmeklē botas ar plānu zoli. Vislabāk, protams, būtu skriet ar basām kājām un tad apaviem, vismaz gada siltajos mēnešos vispār nekas nebūtu jātērē, tādēļ par to parunāsim kādā no nākamajiem rakstiem.

About Author: